چگالی

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو


آیا آهن سنگین تر از چوب است؟این پرسش مبهم است زیرا به مقدار آهن و چوب بستگی دارد. به طور قطع کنده ای بزرگ از یک درخت سنگین تر از یک میخ آهنی است. بهتر از پرسش خود را این طور مطرح کنیم که آیا آهن چگال تر از چوب است، که در این صورت پاسخ این است: بلی آهن چگال تر از چوب است.جرم اتم ها و فاصله بین آنها چگالی مواد را تعیین می کند. چگالی را سبکی یا سنگینی مواد با اندازه یکسان در نظر می گیریم. چگالی معیاری از فشردگی ماده و مقدار جرمی است که در فضایی مشخص وجود دارد؛ چگالی مقدار جرم در واحد حجم است:

چگالی= جرم/حجم

Chogali.gif

معمولا چگالی بر حسب یکاهای متریک، کیلوگرم در لیتر یا گرم در سانتی متر مکعب بیان می شود. مثلا چگالی آب 1000kg/m3 ، یا هم ارز آن1g/cm3 است. بنابراین جرم یک متر مکعب آب شیرین 1000کیلوگرم، یا هم ارز آن جرم یک سانتی متر مکعب(حدود اندازه یک حبه قند) آب شیرین 1 گرم است.

چگالی را می‌توان به جای جرم بر حسب وزن بیان کرد. این چگالی که به صورت وزن در واحد حجم بیان می شود چگالی وزنی است :

چگالی وزنی= وزن/حجم

چگالی وزنی بر حسب N/m3 اندازه گیری می شود. چون وزن جسمی به جرم 1kg برابر 9.8N است، چگالی وزنی به لحاظ عددی، چگالی جرمی *9.8 است.

ایریدیم، فلزی سخت و شکننده، به رنگ سفید نقره ای و از خانواده پلاتین، چگال ترین ماده روی زمین است. اگرچه هر اتم ایریدیم جرمی کمتر از هر اتم پلاتین، طلا، سرب، یا اورانیوم دارد، فاصله کم اتم های ایریدیم در شبکه بلورین باعث چگالی بیشتر آن می شود.<ref>فیزیک مفهومی جلد دوم/تالیف پل جی.هیوئیت/ترجمه منیزه رهبر/انتشارات فاطمی </ref>


منبع[ویرایش]

<references />