کنستانتین ادواردویچ تسیولکوفسکی

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو
این نوشتار نیازمند منبع است . با ویرایش آن و اضافه کردن منابع معتبر ما را در پیشبرد اهداف ویکی نجوم یاری نمایید .
این یک نوشتار خرد است . با ویرایش آن ما را در پیشبرد اهداف ویکی نجوم یاری نمایید .

کنستانتین ادواردویچ تسیولکوفسکى در 5 سپتامبر 1857 در دهکده ایژویک از استان ریازانسکى روسیه پا به عرصه وجود گذاشت.پدرش جنگلبان بود. در سن ده سالگى گرفتار مرض سرخک شد وبراى همیشه شنوایى را از دست داد.

به دلیل ناشنوایى،رفتن به مدرسه هم عملى نبود و در خانه به آموزش پرداخت.در پانزده سالگى وارد دنیاى ریاضى و فیزیک شد.او در این زمان در کالوگا (نزدیک مسکو)زندگى مى کرد،شهرى که قسمت اعظم عمرش را در آنجا گذراند.

در سال 1871در آزمون ورودى تربیت معلم موفق شد.مدت چهل سال ریاضى و فیزیک تدریس کرد.در کنار تدریس،کتاب هم مى نوشت.در سال 1895نظریه خود مبنى بر امکان استفاده از موتورهاى جت مایع سوز در پروازهاى فضایى مطرح کرد.

در این بحث با ارزش، براى نخستین باردر تاریخ، پرواز موشک و مسافرت بین ستارگان تشریح شد.او طى 25سال چند نوع فضاپیما طرح ریزى کرد.که بسیارى از آن ها اطلاعات ارزشمندى درباره قطعات ضرورى موشک ها در اختیار مى گذاشتند. وى همچنین به اصول موشک هاى چند مرحله اى،اشاره کرده بود و آن را گروه موشک ها نامید.

از مهمترین کارهاى علمى تسیولکوفسکى حل معادلات مربوط به اجسام متحرک با تغییر جرم است که مبناى محاسبات کنونى حرکت موشک ها به حساب مى آید.