ایستگاه فضایی میر

از ویکی نجوم
پرش به: ناوبری، جستجو

ایستگاه فضایی میر[ویرایش]

پرونده:Mir on 12 June 1998edit1.jpg
ایستگاه فضایی میر

ایستگاه فضایی میر یا ایستگاه مداری میر (به روسی: Мир орбитальная станция) یک ایستگاه مدارگرد شوروی و بعد از آن روسیه بود. میر نخستین ایستگاه پژوهشی بشری درفضا بود که انسان به‌طور درازمدت در آن سکونت داشت. ساخت این ایستگاه مداری در سال ۱۹۸۶ آغاز شد و پس از تکمیل تدریجی در طی مدت ده سال، تبدیل به بزرگترین سازه فضایی ساخت بشر شد و این رکورد را تا سال ۲۰۰۱ برای خود حفظ کرد. ایستگاه میر جایگاهی برای انجام مطالعات علمی در زمینه‌های گوناگون بود که از میان آنها می‌توان به زیست شناسی، فیزیک، ستاره شناسی و هواشناسی‌ اشاره کرد. تکنولوژی‌هایی که با کمک ایستگاه میر توسعه یافتند امکان زندگی دائم انسان در فضا را فراهم کردند.


رکورد طولانی‌ترین اقامت پیوسته انسان در فضا توسط والری پلیاکوف پزشک و فضانورد روسی در ایستگاه میر شکسته شد و تا به امروز پابرجا است.


علاوه بر فضانوردان شوروی‌ سابق و روسیه، فضانوردان ۱۲ کشور دیگر از طریق برنامه‌های بین‌المللی همکاری فضایی مانند اینترکاسموس، یورومیر و میر-شاتل فرصت پرواز، زندگی و پژوهش در ایستگاه میر را یافتند. فضاپیماهای سایوز و پروگرس به ترتیب ابزار اصلی انتقال فضانورد و بار به ایستگاه بودند. طی برنامه میر-شاتل، از فضاپیماهای شاتل آمریکا نیز برای حمل فضانورد و بار به ایستگاه استفاده شد.

ریشه شناسی نام[ویرایش]

میر در روسی مهر و دوستی معنی می دهد که برگرفته از مهر (میترا) می باشد.


منبع[ویرایش]

ویکی پدیا